رد کردن لینک ها

تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ در منزل؛ از تبلیغ تا واقعیت؟!

تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ نیاز به تخصص و دانش کافی دارد. بنابراین در مواجهه با علایم خرابی بک‌لایت به نمایندگی‌های مجاز شارپ مراجعه کنید و از تکنسین‌های حرفه‌ای کمک بگیرید. تعمیر در منزل خدماتی است که بسیاری از تعمیرگاه‌های مجاز به مشتریان خود ارائه می‌دهند. تعمیرکار اعزامی تعویض یا تعمیر بک‌لایت را انجام می‌دهد و توصیه‌هایی جهت جلوگیری از بروز خرابی‌های دستگاه می‌کند.

بک‌لایت از جمله قطعات الکترونیکی تلویزیون‌های امروزی است که وظایف مهمی را در دستگاه به‌عهده دارد. اگر بک‌لایت دچار نقص شود؛ اختلال جدی در پخش تصویر رخ می‌دهد. تبلیغات زیادی وجود دارد که بیانگر امکان تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ در منزل وجود دارد. اما آیا این مسئله حقیقت دارد یا تنها یک شعار تبلیغاتی جهت جلب‌توجه مخاطبان است؟

با توجه به حساسیت بالای قطعاتی همچون بک‌لایت، امکان تعمیر آن‌ها در منزل وجود ندارد. درواقع تنها مرحله تشخیص و عیب‌یابی یا اعمال برخی تنظیمات در منزل امکان‌پذیر است. عیب‌یابی نیز تنها از مسیر مطالعه مقاله‌های تخصصی و کسب مهارت لازم ممکن‌است و تعمیر خودسرانه تلویزیون و قطعاتی مانند بک‌لایت قطعاً عواقبی دارد که تمام مسئولیت آن به عهده فرد است!

تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ در یک نگاه!

اگر بخواهید تمام مراحل تعمیر بک‌لایت را به‌صورت خلاصه بدانید؛ پاراگراف را تا انتها مطالعه کنید! شخصی که قصد تعمیر تلویزیون را دارد؛ باید به‌خوبی با اجزا و قطعات الکترونیکی همچون بک‌لایت آشنایی داشته باشد. در مرحله بعدی، شناخت انواع اختلالات احتمالی ناشی از خرابی بک‌لایت از ملزومات محسوب می‌شود.

معمولاً اختلالات صوتی و تصویری دارای علایم و نشانه‌هایی هستند که به‌راحتی در تصویر بروز می‌یابند. آشنایی کلی با انواع نشانه‌های ظاهری، تعمیرکار را در تشخیص منشا خرابی راهنمایی می‌کند. مرحله بعدی به باز کردن دستگاه و بررسی نقایص احتمالی در قطعات مختلف منجر می‌شود. در همین مرحله است که تعمیرکار تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ یا تعویض قطعات را انجام می‌دهد.

هنگام مواجهه با ایرادات تلویزیون، مراجعه به تعمیرگاه‌های تخصصی و نمایندگی‌های مجاز شارپ الزامی است! اقدامات خودسرانه و تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ در منزل، درنهایت خسارات بیشتری را برای شما به‌بار می‌آورد.

بک‌لایت تلویزیون چگونه عمل می‌کند و چرا خراب می‌شود؟

بک‌لایت از جمله قطعات الکترونیکی تلویزیون‌ها است که باعث روشنایی‌بخشیدن به پیکسل‌های تصویری می‌شود. درواقع بک‌لایت صفحه‌ای است که با لامپ‌های ال ای دی پوشیده شده‌است. بک‌لایت تامین نور صفحه پنل را برعهده دارد. بنابراین هرگونه اختلال در بک‌لایت منجر به قطع صوت و تصویر می‌شود. اما علل اصلی خرابی بک‌لایت عبارتند از:

 • نوسانات الکتریکی
 • اعمال ولتاژهای بالا
 • کیفیت پایین قطعات
 • جدا شدن لامپ از شاسی
 • بهره‌گیری از حداکثر توان روشنایی دستگاه

معمولاً نوسانات الکتریکی از مهم‌ترین دلایل شایعی است که سبب وارد آمدن آسیب‌های جدی به بک‌لایت و دیگر قطعات الکترونیکی دستگاه می‌شود. گاهی ممکن‌است علت سوختن لامپ‌های بک‌لایت، ضعیف بودن کیفیت قطعه باشد. اما این وضعیت درباره تلویزیون شارپ که کیفیت بالایی دارد؛ احتمال نسبتاً ضعیفی دارد. همچنین ولتاژهای ناگهانی که به هر دلیلی در دستگاه ایجاد می‌شود؛ باعث سوختن لامپها می‌شود.

با وجود کیفیت عالی دستگاه، بهتر است از حداکثر روشنایی قابل تولید استفاده نکنید! استفاده حداکثری از توان دستگاه، باعث خرابی‌های احتمالی و منجر به تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ می‌شود. در برخی مدل‌های تلویزیون که از بک‌لایت‌های شاخه‌ای استفاده می‌کنند؛ شاسی‌هایی وجود دارد که جهت خنک‌کنندگی لامپ‌ها تعبیه شده‌اند. گاهی جداشدن شاسی از لامپ‌ها علت از کارافتادگی بک‌لایت است.

توصیه‌های کاربردی جهت جلوگیری از خرابی بک‌لایت

رعایت برخی نکات از بروز بسیاری از خرابی‌ها و هزینه‌های ناشی از تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ جلوگیری می‌کند. اما چگونه از بروز خرابی‌های رایج در بک‌لایت جلوگیری کنیم؟

 • به‌کارگیری محافظ الکتریکی
 • قرارگیری دستگاه در محل ایده‌آل
 • برقراری تنظیمات مناسب
 • استراحت‌های به‌موقع به تلویزیون

استراحت به تلویزیون

برخی افراد تصور می‌کنند که استفاده ۲۴ ساعته از تلویزیون بلامانع است. اگرچه امکان مشاهده تمام وقت تلویزیون وجود دارد؛ اما امکان بروز خطا و ایرادات احتمالی همچون خرابی بکلایت را نیز افرایش می‌دهد. بهتر است به‌فاصله دو تا سه ساعت تماشای تلویزیون، آن را حدود ۱۵ دقیقه خاموش کنید.

اعمال تنظیمات مناسب

در عمده مصارف تلویزیون‌ها، نیازی به استفاده حداکثری از نور دستگاه ندارید! درنتیجه توصیه می‌شود که به قسمت تنظیمات سیستم مراجعه کنید و نور دستگاه را متناسب با محیط کنید. استفاده از نوری که ممکن‌است موردنیاز نباشد؛ باعث کاهش طول عمر بک‌لایت و دستگاه می‌شود و احتمال تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ را بیشتر می‌کند.

استفاده از محافظ الکتریکی

نه‌تنها تلویزیون بلکه تمام لوازم برقی خانگی نیاز به محافظ الکتریکی دارند. نوسانات برق در کشور ما بسیار زیاد است و همین امر باعث ایجاد اختلالاتی در قطعات الکترونیکی وسایل می‌شود. بهره‌گیری از محافظ الکتریکی، نوسانات را مهار می‌کند و بروز شوک الکتریکی به دستگاه را به حداقل ممکن می‌رساند.

توجه به محل قرارگیری دستگاه

با توجه به حساسیت بالای قطعات داخلی تلویزیون‌ها، معمولاً آن‌ها را در محیط‌های مرطوب، بسیار گرم یا بسیار سرد قرار نمی‌دهند. حرارت و رطوبت دو عامل مرگبار در خرابی بکلایت و دیگر قطعات تلویزیون‌ها هستند. بنابراین سعی کنید؛ دستگاه را در محیطی متعادل با دما و رطوبتی ایده‌آل قرار دهید.

راهنمای تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ

قبل از انجام تعمیر بک‌لایت باید بدانید که اختلالات ناشی از بک‌لایت چگونه خود را نشان می‌دهند؟! علایم و نشانههای خرابی بکلایت تلویزیون شامل موارد زیر هستند:

 • سیاه‌شدن بخش‌هایی از تصویر
 • خاموشی کامل تصویر
 • دستگاه صدا دارد اما تصویر ندارد
 • بروز خطوط سیاه یا رنگی به صورت افقی یا عمودی

تمام علایم نشان‌دهنده احتمال خرابی بک‌لایت هستند. بنابراین در صورت مشاهده کوچک‌ترین نمونه از نشانه‌ها، هرچه سریع‌تر با نمایندگی‌های مجاز شارپ و تعمیرگاههای مجاز ما تماس بگیرید. تکنسین‌های حرفه‌ای ما مشاهدات شما را می‌شنوند و راهنمایی‌های مفیدی را ارائه می‌دهند.

تعمیرکار پس از اطمینان از منشا خرابی، جهت تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ اقدام می‌کند. تکنسین عملیات تعمیر را با باز کردن دستگاه و جداسازی صفحه‌های پولاریزه و ماژور آغاز می‌کنند. در این مرحله اگر تعدادی از لامپ‌ها سوخته باشند؛ تعمیرکار اقدام به تعویض آن‌ها می‌کند. اما اگر وخامت خرابی زیاد باشد؛ از تعمیر و تعویض لامپ‌ها صرف‌نظر و تمام صفحه به‌صورت کامل تعویض می‌شود.

نگاه اجمالی به تعمیر بک لایت تلویزیون شارپ در منزل

در طول مقاله از عدم امکان تعمیر تخصصی تلویزیون‌ها در منزل گفتیم و عنوان داشتیم که تنها برخی تنظیمات دستی از طرف کاربران امکان‌پذیر است. عناوینی که به هر طریق تحت عنوان تعمیر تلویزیون در منزل می‌بینید؛ صرفاً جنبه تبلیغاتی دارند! بنابراین فرایند تعمیر بک‌لایت و دیگر قطعات الکترونیکی دستگاه را به یک تکنسین حرفه‌ای و متخصص بسپارید.

اگر تمایل به کسب اطلاعات فنی و تخصصی درباره بک‌لایت، آشنایی با علایم خرابی تلویزیونها و نحوه تعمیر آن‌ها توسط تعمیرکار را دارید؛ حتماً به سایر مقاله‌های تخصصی ما مراجعه کنید. همچنین امکان برقراری تماس و دریافت مشاوره‌های حرفه‌ای از تکنسین‌ها برای شما امکان‌پذیر است.

به گفتگو بپیوندید