رد کردن لینک ها

۴ نکته کاربردی در تعمیر پنل LED

جهت تعمیر پنل LED اشکالات رایج دستگاه معرفی شد و نکاتی کاربردی جهت تعمیر آسان دستگاه ارائه گردید. تعمیر پنل حتماً باید توسط تعمیرکار حرفه‌ای و باتجربه انجام شود. البته برخی امور ساده همچون برطرف‌کردن آب‌خوردگی دستگاه در خانه قابل انجام است. اما مراجعه به نمایندگی‌های معتبر و مجاز، شما را از امنیت دستگاه مطمئن خواهد کرد.

تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی دارای قطعات زیادی هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها پنل است. در واقع به صفحه نمایش هر وسیله الکتریکی پنل گفته می‌شود. پنل یا صفحه‌نمایش در واقع یکی از آسیب‌پذیرترین قطعات تلویزیون‌ها است.

این قطعه مهم و اساسی اگر دچار مشکل شود، هزینه‌های گزافی را برای صاحب تلویزیون به همراه دارد. به همین جهت شما باید با تمامی نکات در رابطه با مشکلات رایج و تعمیر پنل LED آشنا شوید. جهت کسب این اطلاعات در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

1.    چرا باید ایرادات رایج در پنل LED را بشناسیم؟

در مقالات دیگر نیز به اهمیت شناخت مشکلات رایج در تعمیر پنل LED اشاره شده‌است. به طوری که آشنایی با این مشکلات و نشانه‌های آن‌ها باعث می‌شود، زودتر جهت تعمیر پنل LED اقدام کنید. مسلماً اقدام به موقع در تعمیر از بروز مشکلات بزرگ‌تر جلوگیری می‌کند.

به همین جهت در اینجا تعدادی از مشکلات رایج که در پنل LED ایجاد می‌شود را برای شما شرح می‌دهیم. به شکلی که با مشاهده کوچک‌ترین نشانه‌های این ایرادات، هرچه سریع‌تر جهت رفع آن‌ها اقدام کنید. در این صورت هزینه‌های کم‌تری برای شما به همراه خواهد‌داشت.

شکستگی پنل

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که صاحبان تلویزیون با آن رو به رو می‌شوند، ضربه یا شکستگی در پنل است. زیرا صفحه‌نمایش یکی از قطعاتی بسیار در معرض خطر است. خصوصاً این مشکل افرادی را که فرزندانی در سنین پایین دارند، بیش از دیگر افراد تهدید می‌کند.

شکستگی پنل ممکن است در اثر برخورد اشیا، ضربه و… ایجاد شود. بروز شکستگی در پنل به بخشی از آنکه ماژور است، آسیب وارد می‌کند. به همین جهت با ایجاد شکستگی در صفحه نمایش، تصویر به کلی پخش نمی‌شود.

آب‌خوردگی پنلLED

از آنجایی که پنل یا صفحه نمایش از جمله قطعات خارجی تلویزیون‌ها است، مشکل آب‌خوردگی برای آن بسیار رایج است. آب‌خوردگی به معنای ریختن آب روی تلویزیون نیست. بلکه این مشکل ممکن است در اثر استفاده از مواد شوینده جهت تمیز‌کردن تلویزیون، قرارگیری تلویزیون در شرایط هوایی مرطوب و غیره ایجاد شود.

در هر صورت پس از رسیدن آب به پنل تلویزیون، فلت و سوکت و برد آن خیس می‌شود. در مواردی خیس‌شدن جزئیات پنل باعث ایجاد جرقه می‌شود. زمانی که پنل LED شما دچار آب‌خوردگی شود، خطی عمودی را بر تصویر مشاهده می‌کنید. در این شرایط باید تلویزیون را خاموش کرده و طی زمانی کوتاه جهت تعمیر پنل LED اقدام کنید.

مشکلات پیکسل

یکی از اساسی‌ترین اجزای نمایشگرها، پیکسل است. در نمایشگرها بخش پیکسل ممکن است دچار مشکلات مختلفی بشود. از جمله این مشکلات به پیکسل سوختگی، داغی پیکسل وغیره می‌توان اشاره کرد.

مشکلات مربوط به پیکسل به دلایلی همچون تابش نور خورشید به صورت مستقیم و مداوم است. همچنین در اثر رقص نور لیزری ممکن است LED شما دچار پیکسل سوختگی شود. اما به طور کلی مشکلات پیکسل تلویزیون‌ها ناشی از استهلاک آن‌ها است.

2.    چگونه به تعمیر پنل LED بپردازیم؟

اولین مسئله قابل توجه در رابطه با تعمیر پنل LED این است که صفحه نمایشگر یکی از مهمترین بخش‌های یک تلویزیون است. به طوری که تقریباً ۷۰ درصد مبلغ پرداختی جهت خرید تلویزیون، بابت صفحه نمایشگر آن است.

به همین دلیل بروز هرگونه مشکل در این بخش نیز هزینه‌های زیادی به همراه دارد. با بروز مشکل در صفحه نمایشگر، دو را پیش روی شما وجود دارد. اول اینکه یک تعمیرکار ماهر به تعمیر پنل LED شما بپردازد و دوم اینکه پنل را تعویض کنید.

از آنجایی که قیمت پنل تلویزیون کمی زیاد است، در صورت بروز هرگونه مشکل ابتدا سعی کنید که پنل را تعمیر کنید؛ اما در مواردی نمی‌توان ایراد به وجود‌آمده را برطرف کرد، بنابراین مجبور به تعویض پنل هستید. بنابراین در ادامه با چگونگی تعمیر مشکلات قابل حل در پنل آشنا می‌شوید.

تعمیر بخشی از پنل

زمانی که ایراد و خرابی در پنل رخ می‌دهد؛ در تمام قسمت‌های پنل نیست؛ بلکه تنها در بخشی از صفحه نمایشگر مشکل ایجاد می‌شود. به طوری که با تعمیر همان بخش، کل مشکل پنل حل می‌شود. در ادامه مشکلاتی که با تعمیر بخشی از پنل تلویزیون حل می‌شود را برای شما شرح می‌دهیم.

  • زمانی که تصویر LED دوتایی می‌شود.
  • زمانی که تصویر LED از بالا تاریک و روشن می‌شود.
  • قطعی صدای تلویزیون با وجود تصویر.
  • توقف تصویر LED در چند ثانیه پس از روشن شدن آن.
  • زمانی که تلویزیون در حالت استندبای قرار می‌گیرد.
  • زمانی که روشن شدن تلویزیون به طول می‌انجامد.

نکته مهم در رابطه با تعمیر پنل LED این است که هرگز به تنهایی و در منزل این کار را انجام ندهید. زیرا تعمیر صفحه نمایشگر یک امر کاملاً تخصصی است که تعمیرکاران ماهر تلویزیون می‌توانند این کار را انجام دهند.

در صورتی که فردی بدون مهارت کافی به تعمیر پنل LED بپردازد؛ باید بدانید که ممکن است مشکل صفحه نمایشگر چندین برابر شود. حتی می‌توان گفت که این عمل گاهی منجر به تعویض پنل یا خرید تلویزیونی جدید می‌شود.

تعویض بخشی از پنل

یکی دیگر از راه‌هایی که بتوانید از تعویض پنل به صورت کامل دوری کنید؛ این است که تنها بخشی که دچار ایراد شده‌است را تعویض کنید. در بسیاری از مشکلات شایع در صفحه نمایشگر می‌توان مشکل را با تعویض بخشی از پنل برطرف کرد. به همین جهت در ادامه به بیان این مشکلات می‌پردازیم.

  • زمانی که هاله‌ای سیاه رنگ بر تصویر ایجاد می‌شود. در این صورت بخش بک لایت پنل تلویزیون مورد نظر باید تعویض شود.
  • هنگامی که تلویزیون مداوم خاموش و روشن می‌شود. با مشاهده این مشکل در پنل LED خود باید بدانید که با تعویض نرم افزار تلویزیون، تعویض آی سی حاوی نرم افزار، تعویض قطعات حافظه تلویزیون و در نهایت تعویض مینبرد آن می‌تواند ایراد ایجاد شده در پنل را برطرف کند.

۳. در منزل به تعمیر پنل بپردازید

پیش تر گفتیم که هرگز نباید به تنهایی و در منزل به تعمیر پنل LED خود بپردازید. اما در اینجا به شما می‌گوییم که یکی از مشکلات پنل تلویزیون را می‌توانید با اقدام به موقع خود در منزل حل کرده و از مراجعه به مراکز تعمیر تلویزیون بی نیاز شوید.

زمانی که صفحه نمایشگر تلویزیون شما به دلایلی همچون ریختن آب، اسپری‌شدن مواد شوینده و… خیس می‌شود؛ با اقدامی سریع از بروز مشکلات جدی‌تر در پنل جلوگیری کنید. به طوری که با خیس‌شدن پنل باید در همان زمان تلویزیون را خاموش کنید.

همچنین در صورتی که تلویزیون خاموش است؛ آن را رها کنید که خیسی برطرف شود و مشکل پنل از بین برود. به طوری که هرگز در زمان خیس‌شدگی پنل نباید LED خود را روشن کنید. با انجام این عمل در منزل به راحتی به تعمیر پنل LED خود بپردازید.

4.از بروز مشکل در پنل LED جلوگیری کنید

با توجه به آنچه تا اینجا گفته شد؛ باید بدانید که تا چه اندازه بروز مشکل در پنل LED دردسر‌آفرین است. همچنین دانستید که ممکن است بسیاری از مشکلات با تعمیر پنل LED برطرف نشود و مجبور به تحمل هزینه‌های گزاف تعویض پنل باشید.

به همین جهت بهتر است که به طور کلی از LED خود به خوبی مراقبت کنید و از هر اتفاقی که باعث بروز مشکل در پنل می‌شود؛ جلوگیری کنید. به عنوان مثال در زمان تمیز‌کردن تلویزیون نباید مواد شوینده را بر پنل اسپری کنید.

همچنین سعی‌کنید کودکان شما، وسیله یا اسباب بازی خود را به سمت صفحه نمایشگر تلویزیون پرتاب نکنند. به طور کلی از هرگونه عملی که پنل تلویزیون را تحت خطر قرار می‌دهد؛ خودداری کنید.

استفاده از عایق پنل

یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از بروز خرابی در صفحه نمایشگر تلویزیون‌ها، استفاده از عایق است. امروزه صفحاتی از جنس محکم و براق تولید شده است که با قرار دادن آنها بر پنل LED می‌توانید از بروز بسیاری مشکلات همچون خیس‌شدن پنل، ضربه‌دیدگی پنل، شکستن پنل وغیره جلوگیری کنید.

بنابراین جهت اینکه مجبور به تعمیر پنل LED یا تعویض آن نباشید، بهتر است با خرید و استفاده از این نوع عایق‌ها نسبت به سلامت پنل تلویزیون خود اطمینان حاصل کنید.

نگاهی پایانی به تعمیر پنل LED

با توجه به اهمیت زیاد پنل تلویزیون‌ها و بروز مشکل در آن‌ها، در این مقاله در رابطه با چگونگی تعمیر پنل LED برای شما توضیحاتی را شرح دادیم. به گونه‌ای که دانستید با اطلاع از مشکلات رایج پنل و مشاهده نشانه‌های آن‌ها می‌توان جهت تعمیر آن زودتر اقدام کرد.

همچنین دانستید که پنل تلویزیون را با تعمیر بخشی از پنل یا تعویض قسمتی از آن می‌توان تعمیر کرد. به طوری که با توجه به تخصصی بودن تعمیرات پنل، مشکلاتی از جمله خیس‌شدگی صفحه نمایشگر را در منزل به راحتی برطرف می کنید.

اما در مواردی نیز شما مجبور به تعویض صفحه نمایشگر هستید که البته تعویض پنل هزینه زیادی به همراه دارد. به همین جهت به طور کلی باید از بروز مشکل در صفحه نمایشگر تلویزیون خود جلوگیری کنید. اما در صورت مشاهده هرگونه مشکل، جهت تعمیر پنل LED خود به سایت ما مراجعه کنید.

زیرا اینگونه مشکلات پنل تلویزیون شما به صورت کاملاً تخصصی و بسیار خوب و با قیمتی مناسب برطرف می‌شود.

به گفتگو بپیوندید